Beslenmenin Bağışıklığa Etkisi Nedir?

Beslenmenin Bağışıklığa Etkisi Nedir?

Grip mevsimi veya hastalık zamanlarında insanlar genellikle bağışıklığı artırdığına inanılan özel gıdalar veya vitamin takviyeleri ararlar. Popüler örnekler arasında C vitamini ve turunçgiller, tavuk çorbası ve ballı çay gibi yiyecekler yer alır.

Bağışıklık sistemimizin tasarımı karmaşıktır ve ,sadece diyet özellikle belirli bir gıda veya besin maddesi tarafından değil, birçok faktörün ideal dengesinden etkilenir. Yeterli uyku ve egzersiz, düşük stres gibi sağlıklı yaşam tarzı faktörleri ile bir araya getirilen çeşitli vitamin ve minerallerden oluşan dengeli bir beslenme, vücudu enfeksiyon ve hastalıklarla savaşmak için en etkili şekilde hazırlar.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi; konakçıyı bakteri, virüs, mantar ve parazit gibi patojenlerden koruyucu işleve sahip organlar, dokular, hücreler ve proteinlerden oluşur.  İnsanlar iki tür bağışıklığa sahiptir: Doğuştan gelen ve edinilmiş bağışıklık sistemi bileşenleri vücutta birçok etkileşime girmektedir.
Doğuştan gelen bağışıklık, koruyucu bariyerler aracılığıyla vücudumuza girmeye çalışan patojenlere karşı birinci basamak bir savunmadır.

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi;

·       Patojenlerin çoğunu dışarıda tutan cilt

·       Patojenleri hapseden mukus

·       Patojenleri yok eden mide asidi

·       Anti bakteriyel bileşikler oluşturmaya yardımcı olan ter ve gözyaşımızdaki enzimler

·       Vücuda giren tüm yabancı hücrelere saldıran bağışıklık sistemi hücreleri

Edinilmiş bağışıklık sistemi, bir patojeni tanımayı öğrenen bir sistemdir. Vücudumuzdaki dalak, timus, kemik iliği ve lenf düğümleri gibi hücreler ve organlar tarafından düzenlenir. Vücuda yabancı bir madde girdiğinde, bu hücreler ve organlar antikorlar oluşturur ve o zararlı maddeye özgü bağışıklık hücrelerinin (farklı tipte beyaz kan hücreleri dahil) çoğalmasına ve ona saldırıp yok etmesine yol açar.

 Bağışıklık sisteminin normal işlevini korumak, iç veya dış etkenlerin yol açtığı fonksiyon bozukluklarını önlemek veya azaltmak için beslenme oldukça önemlidir. Beslenme yetersizlikleri çoğunlukla işlev bozukluğuna neden olur.  Vücudun bağışıklık tepkisinin her aşaması, birçok mikro besinin varlığına dayanır. Bağışıklık hücrelerinin büyümesi ve işlevi için kritik olduğu belirlenen besin örneklerine C vitamini, D vitamini, çinko, selenyum, demir ve protein (amino asit glutamin dahil) dahildir. Bu besinler çeşitli bitkisel ve hayvansal gıdalarda bulunurlar.

 Probiyotik Tüketimi ve Bağışıklık

Probiyotikler, bakteriyel yapışmanın azaltılmasını, mukozal bariyer fonksiyonunun geliştirilmesini, doğuştan sahip olunan ve sonradan edinilen bağışıklık üzerinde olumlu etkiyi ve biyoaktif bileşenleri aktive edici etki göstermektedir.  Bu etki, bağırsak mikropları ve antijenler tarafından vücutta üretilen temel ürünlerle bağlıdır.

Bir başka ifadeyle; bağırsak hijyeninin sağlanması ve bağırsak sistemi üzerinde iyileştirici etkisi bulunan ve gıdalarda katkı formunda yer alabilen canlı mikroorganizmalardır. Güçlü probiyotik ürünlerinin arasında Kombucha ve diğer fermente gıdalar yer almaktadır. Bu ürünler düzenli aralıklar ile tüketildiğinde bağışıklık üzerinde olumlu etkileri oldukça fazlaldır.

 Yazar: Samira Jovi