EYVAH KOMBUCHADA ŞEKER Mİ VAR?

Belli nedenlerden dolayı şekeri hayatınızdan çıkarmayı hedefliyorsunuz . Bu nedenle sağlıklı bir içecek arayışı içerisindesiniz ve su harici şekersiz yada tatlandırıcısız bir içecek bulamıyorsunuz. Doğal ve sağlıksız hiçbir unsuru barındırmadığını duyduğunuz Kombucha tüketiminiz için güzel bir alternatifken yapımında şeker olduğunu öğreniyorsunuz ve bu durum sizi düşündürmeye başlıyor.

İşte bu yazımda kombucha yaparken kullanılan şekerin aslında hiç korkutucu olmadığını anlatacağım.

Evet, kombucha yaparken şeker kullanılıyor. Hatta sizin de evde kombucha yaparken reçetede gördüğünüz ve gözünüze fazla gelen şeker miktarı doğru.

Reçetede yer alan şekerin tek görevi kombuchayı kombucha yapan kültürün, nam-ı değer SCOBY’nin içinde yer alan mayaları beslemek. Mayalar bu şekeri kullanarak fermentasyonu başlatırlar. Fermentasyon boyunca da hedef şekerin tümüyle tükenmesini sağlamaktır ve sonuçta şeker tadını almayacağınız bir içecek üretmektir. İçime hazır hale gelen Kombucha da şeker neredeyse yok denecek kadar azdır.  Çünkü sevgili mayalarımız şekeri kendileri için kullanmış ve size sağlık dolu keyifli bir içecek yapmışlardır. Şimdi çekinmeden bir bardak kombuchanızı hazırlayın ve gönül rahatlığıyla için, sevgiler.

Yazar: Ezgi Dedebaş

Share your thoughts