Kombucha Asidik Bir İçecek midir?

Cevap gayet basit, evet Kombucha asidik bir içecek.

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse, Kombucha cam bir kavanozda şeker ve demlenmiş çayla birlikte SCOBY’nin yani sizlerin duyduğu şekliyle mayayla hazırlanır. Aslında SCOBY de sadece maya yoktur, içinde bağırsaklarımız için faydalı olan bakterilerde vardır.  Maya ve bakteriler şekerle beslenerek çayı fermente ederler ve işte bu sayede kombucha o bildiğimiz asidik tada dönüşür.  Gelin biraz işin kimyasından bahsedelim. Kombuchanın pH değeri 4’ün altındadır. Bir gıdanın asidik olmasının  pH ile ölçerek tanımlarız. Düşük pH demek asidik bir yapı anlamına gelir. Bu değeri daha iyi anlayabilmeniz için size farklı gıdalardan örnekler verebilirim. Örneğin limon, turşu, sirke pH sı düşük olan ve asidik tada sahip olan diğer gıdalardır.

Asidik özelliği soğuk içilen  Kombuchayı ferahlatıcı bir içecek haline getirirken aynı zamanda da zararlı bakterilerin ürün içinde gelişimini etkileyerek ürünün güvenliğini sağlar. Çünkü bizleri hasta eden yada zehirleyen hiçbir bakteri pH değeri 4 ün altında olan bir ortamda yaşayamaz yada çoğalamazlar.  Bu nedenle Kombucha içimi güvenli bir içecektir.

Size bir tüyo vereyim. Eğer asitliği fazla bir kombucha içmek isterseniz, ürünü oda koşullarında tutabilirsiniz yada evde kendi hazırladığınız ürünü daha uzun fermentasyonda bırakabilirsiniz.

Sağlıklı günler.

 

Yazar: Ezgi Dedebaş

Share your thoughts