Sıkça Sorulan Sorular

Neden Kombucha tüketmeliyim?

Kombucha antioksidan özelliği ve probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak floranız için faydalı bir içecektir. Aynı zamanda B vitamini yönüyle zengin bir içecek olan Kombucha sağlıklı bir diyetin parçasıdır.

Kombucha nasıl üretilir?

Çay ve şeker kullanılarak hazırlanan içecek içerisine kültür eklenerek 1 haftadan uzun bir süre fermentasyonun tamamlanması beklenir. Fermentasyon sonrası kültür içecekten çıkartılır ve süzülür. Daha sonra 4 C buzdolabı sıcaklığında fermentasyon yavaşlatılır ve içecek içmeye hazır hale gelir. İlk fermentasyon sonrası farklı bileşenlerle farklı aromalar yaratılır ve ilkine çok daha kısa olan 2. fermentasyon gerçekleştirilir.

Kombucha’da kullanılan kültür nedir?

Kombucha üretiminde kullanılan kültür SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast)  olarak adlandırılır. Simbiyotik bakteri ve mayalardan oluşan bu kültürün yapısında Asidobakterileri (Acetobacter xylinum, A. aceti, A. pasteurianus, A. xylinoides, Bacterium gluconicum vb.) ve farklı mayaları (Schizosaccharomyces pombe, Saccharomycodes ludwigii, S. cerevisiae vb.) içerir. Kültür içindeki mayalar şekeri parçalar ve asetik asit bakterileri de şeker bileşenlerini aside çevirir.

Kombucha‘da fermentasyon sonrası alkol oluşur mu?

Kombucha fermente bir ürün olduğu için çok az miktarda etil alkol ortaya çıkar ancak bu miktar %1 in altındadır. Kombu Culture olarak kullanılan şeker ve fermantasyon süresi takip edilerek alkol oranının yükselmesi engellenmektedir.

Kombucha’yı neden buzdolabında saklamalıyım?

Fermentasyon sonrası kombucha’yı buzdolabı koşullarında tutmanın temel amacı fermentasyonu yavaşlatmaktır. Bu sayede asit oluşumu azalacaktır. Fermentasyonu durdurmak için herhangi bir ısıl işlem kullanmayı tercih etmiyoruz çünkü ürünün içerisinde yer alan faydalı bakterilerin ürün içerisinde mevcut olmasu probiyotik olması nedeniyle önemlidir. Ayrıca soğuk içilen kombucha asitli yapısı nedeniyle daha lezzetli ve daha ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir.

Ürün içinde yada üzerinde oluşan tortulaşma normal midir?

Buzdolabı koşullarında dahi az da olsa canlı bakteriler sayesinde hala fermentasyon devam eder ve maya oluşumu gözlemlenebilir. Meyveli ürünlerde gerçek meyve parçaları kullanılır ve zamanla bu meyve liflerinin ufak partiküllere ürün içerisinde rastlayabilirsiniz.

Satın aldığım Kombuchayı ne kadar sürede tüketmeliyim?

Ürünlerimiz üzerinde tavsiye ettiğimiz tüketim tarihi mevcuttur. Buzdolabı koşullarında sakladığınız ürünleri bu tarihleri dikkate alarak tüketebilirsiniz. Kombucha asidik yapısı nedeniyle (pH 2.5-3.5) zararlı bakterilerin oluşmasına ve gelişmesine engel olur. Bu nedenle mikrobiyolojik olarak bozulabilecek bir ürün değildir. Raf ömrünün geçmesi sadece kendine özgü aromanın kaybolmasına ve daha asidik bir ürün tüketmenize neden olur.

Günlük tüketim miktarı ne olmalıdır?

Günlük tavsiye edilen tüketim miktarı en fazla 330 ml’dir. Kombucha güçlü bir probiyotik olduğu için ilk içmeye başladığınız dönem 100 ml’nin altında içip günlük olarak tüketim miktarınızı arttırabilirsiniz.

Çocuklar Kombucha tüketebilir mi?

3-6 yaş arasındaki çocuklar günlük 100 ml olacak şekilde Kombucha tüketebilirler.

Kimler Kombucha tüketmemelidir?

Hamileler, ciddi bağırsak rahatsızlığı olan kişilerin tüketim öncesi doktorlarına danışmasını tavsiye ederiz.